Μπορεί και χωρίς τον Σπανούλη

ΑΠΕ ΜΠΕ/PIXEL/ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ

Με 13 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Α1 ο Ολυμπιακός επικρατώντας με 90-72 της Κύμης. Πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» που αγωνίστηκαν χωρίς τον αρχηγό τους, Βασίλη Σπανούλη (αμφίβολος και κόντρα στην Μπαρτσελόνα), αναδείχτηκε ο Ματ Λοτζέσκι με 17 πόντους (5/8 τρίποντα). Τραυματίστηκε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, 2.20΄΄ πριν τη λήξη όταν έπεσε στο δεξί πόδι του ο Ογκο Αντεγκμπόγιε. Με 29 πόντους και 13 ριμπάουντ η Κύμη απειλούσε για 30 λεπτά τον πρωταθλητή Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 59-63, 72-90

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-8, χάρη σε τρίποντο του Λοτζέσκι και 5 σερί πόντους του Πρίντεζη. Η Κύμη αντέδρασε, όταν ο Αντεγκμπόγιε άρχισε να μοιράζει ασίστ (3 στην 1η περίοδο), ο Μόργκαν το πήρε προσωπικά στην επίθεση, ενώ ο Τσούπκοβιτς εξέθετε την άμυνα των Πειραιωτών έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Με το δεύτερο δικό του εύστοχο σουτ τριών πόντων, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 14-13 και με ένα τρίτο προσωπικό του Σέρβου πάουερ φόργουορντ, η Κύμη ξέφυγε και με 17-13. Λοτζέσκι (8π. στο 10ο λεπτό), Μάντζαρης και Αθηναίου έδωσαν και πάλι προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» 19-21, με τον Μόργκαν να φτάνει τους 10 πόντους και τον Ιωάννη Παπαπέτρου να διαμορφώνει το 23-24 της 1ης περιόδου από τη γραμμή του φάουλ. Η απουσία του αρχηγού του, Βασίλη Σπανούλη ήταν εμφανής για τον Ολυμπιακό, όπως δείχνουν και οι 4 ασίστ των φιλοξενούμενων έναντι των 8 της Κύμης στα δέκα πρώτα λεπτά. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πίεσαν στην άμυνα και προσπέρασαν με +9, 30-39 στο 16ο λεπτό. Όμως, ο Μόργκαν έφτασε τους 20 πόντους μέχρι το ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πάλι στο +1 στην ανάπαυλα, 45-46. Η Κύμη έβρισκε τον τρόπο να μένει κοντά στο σκορ, αλλά τα περίμενε όλα από τον Μόργκαν. Στον αντίποδα, ο Πρίντεζης ανέλαβε δράση στην 3η περίοδο για τον Ολυμπιακό, που ξέφυγε με 59-63 στο 30ο λεπτό. Η υπεροχή και η ανωτερότητα του Ολυμπιακού έγινε αντιληπτή στην 4η περίοδο, όταν ο Ματ Λοτζέσκι το πήρε... προσωπικά. Ο σμολ φόργουρντ των «ερυθρολεύκων» ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 68-84 στο 32ο λεπτό, ενώ οι Πειραιώτες ξέφυγαν και με 68-89. Η Κύμη δεν μπορούσε να ακολουθήσει πλέον το ρυθμό μιας ομάδας επιπέδου Euroleague για το τελικό 72-90.

Διαιτητές: Γεωργιάδης-Παφίλης-Πιτσίλκας

KΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Αντεγκμπόγε 8, Τσούπκοβιτς 12 (3), Κοστόφ 4, Ελ Αμιν 10 (2), Σχίζας 2, Κουκούλας 4, Σταμάτης 3 (1), Πάλμπλαντ, Μόργκαν 29

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 11 (3/3 3π.), Μπιρτς 4, Γιανγκ 5, Παπαπέτρου 7, Ουότερς 5 (1), Μιλουτίνοφ 1, Πρίντεζης 16 (1), Παπανικολάου 1, Μάντζαρης 15 (3), Λοτζέσκι 17 (5/8 3π.), Αθηναίου 8 (1)

Αμφίβολος και ο Μιλουτίνοβ με Μπαρτσελόνα

Σε μαγνητική τομογραφία θα υποβληθεί ο Νίκολα Μιλουτίνοβ το πρωί της Τρίτης (10/1), μετά τον τραυματισμό του 2.20?? πριν τη λήξη της αναμέτρησης του Ολυμπιακού με την Κύμη για την 13η αγωνιστική της Α1. Ο σέντερ των «ερυθρόλευκων» υπέστη κάκωση, όταν πάνω στο πόδι του έπεσε με όλο το βάρος του ο Στέφεν Αντεγκμπόγιε. Κι ενώ αμφίβολος είναι ήδη ο Βασίλης Σπανούλης για το ματς της ερχόμενης Πέμπτης (12/1) με την Μπαρτσελόνα στην Ισπανία, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δεν γνωρίζει αν μπορεί να υπολογίζει και στον Μιλουτίνοβ στη φροντ λάιν.

Η ενημέρωση αναφορικά στην κατάσταση της υγείας του Μιλουτίνοβ από την ΚΑΕ Ολυμπιακός αναφέρει: «Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ θα υποβληθεί το πρωί της Τρίτης σε μαγνητική τομογραφία. Έχει υποστεί κάκωση κάτω άκρου ποδός».

Το πλήρες τηλεγράφημα της Ασπασίας Βελονάκη στη συνδρομητική ιστοσελίδα του ΑΠΕ-ΜΠΕ.
© ΑΠΕ-ΜΠΕ ΑΕ. Τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ΑΕ.
Απαγορεύεται η αναπαραγωγή από επισκέπτες της ιστοσελίδας.